TAK TOCZYŁY SIĘ POJEDYNKI Z TUCZNAWĄ

Przed nami mecz na szczycie sosnowieckiej B-klasy, w którym nasza drużyna zmierzy się na wyjeździe z liderem tabeli – Zagłębiakiem Tucznawa. W rundzie jesiennej z spotkaniu z RKS-em tucznawianie zanotowali jedyną do tej pory porażkę w rozgrywkach. Jak będzie tym razem – dowiemy się w niedzielę 5 maja.

Pierwsze mecze, w którym nasza drużyna rywalizowała z zawodnikami z Tucznawy odbywały się w sezonie 1989/90. Rezerwa RKS-u Zagłębie (pierwszy nasz zespół grał wtedy w klasie terenowej) i ówczesny LZS Tucznawa rywalizowały w sosnowieckiej klasie A. Dzięki panu Romanowi Kozerze, wieloletniemu działaczowi RKS-u prowadzącemu klubowe kroniki, wiemy, jakie padły wówczas wyniki. 8 października 1989 roku przy ul. Konopnickiej (pewno na starym „Glinian Parku” w miejscu dzisiejszego sztucznego boiska) Zagłębie II wygrało z Tucznawą 3:1. W rewanżu – 20 maja 1990 roku na boisku w Tucznawie wygraliśmy 3:2. Sezon lepiej skończył się dla tucznawian, którzy zajęli szóste miejsce. Nasza rezerwa z uwagi na reorganizację rozgrywek spadła wtedy do klasy B.

Kolejne spotkania odbywały się w sezonach 1992/93 i 1993/94 w klasie B. Tutaj znamy tylko szczątkowe wyniki. W rundzie rewanżowej tego pierwszego RKS II wygrał z Tucznawą 4:2, zaś sezon później w pierwszej części rozgrywek 2:1. W 1994 roku rezerwa naszego klubu powróciła do klasy A, zaś LZS Tucznawa pozostał szczebel niżej.

Tucznawa do A-klasy powróciła dopiero w 1999 roku. Na sezon 1999/2000 naszą drużynę włączono w struktury MMKS Dąbrowa Górnicza. W „serie A” najpierw MMKS II przegrał w Tucznawie 1:3, by w rewanżu na boisku Zagłębianki wygrać 1:0. W tabeli na koniec sezonu wyżej był MMKS II, ale po rozgrywkach rezerwa została wycofana z ligi.

Sporo działo się w sezonach 2003/04 i 2004/05, gdy nasz zespół już pod nazwą Zagłębiak Dąbrowa Górnicza rywalizował z tucznawianami w A-klasie. Rywale nosili już wtedy obowiązującą do dzisiaj nazwę Zagłębiak Tucznawa. Pierwsze spotkanie zakończyło się naszą wygraną 5:1, w rewanżu 3:0 wygrali rywale. W tym drugim meczu nasz zespół opuścił plac gry w 80. minucie niezadowolony z przebiegu spotkania, ale utrzymano wynik z boiska. W kolejnych rozgrywkach oba mecze wygrali nasi zawodnicy. Jesienny mecz w Tucznawie trwał tylko 45 minut, bo miejscowi przystąpili do niego tylko w siedem osób. Wygraliśmy 3:0, a w wiosennym rewanżu 4:1.

Ostatni rozdział wspólnych spotkań to czasy, kiedy po upadku Zagłębiaka, RKS Zagłębie został reaktywowany pod tradycyjną nazwą i rozpoczął występy w B-klasie. W pierwszym sezonie jesienią przegraliśmy w Tucznawie 1:2. Wiosenny rewanż był niezwykle emocjonujący. Nasza drużyna prowadziła 2:0, by potem przegrywać 2:4. Mecz skończył się jednak remisem 4:4. W sezonie 2017/18 jesienią na RKS-ie wygraliśmy 2:0, a w wiosennym rewanżu w Tucznawie 2:1. W tym sezonie jesienny mecz przy Konopnickiej 29 skończył się wynikiem 4:2 dla RKS-u.