Historia

1925 - 7 lipca w Dąbrowie Górniczej powstaje Robotniczy Klub Gimnastyczno-Sportowy "Zagłębie", który szybko zmienia nazwę na Robotniczy Klub Sportowy "Zagłębie". Nowa drużyna to połączenie działających wcześniej "Olszy", "Naprzodu" i "Błyskawicy". Pierwsze boisko znajduje się przy ul. Mireckiego w rejonie dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 3. Pierwsze zachowane wyniki pochodzą z 1926 roku, kiedy to w meczu Dąbrowa kontra Będzin połączone siły RKS-u i "Dąbrowy" przegrały 1:6 z reprezentantami "Zagłębianki" i "Hakoachu". Sam RKS przegrał z kolei 2:8 z KS Sosnowiec, jedną z najlepszych w tym czasie drużyn w regionie. 

1928 - powstaje Okręgowy Związek Piłki Nożnej dla województwa kieleckiego, w którym znajdowało się wtedy Zagłębie Dąbrowskie. Ruszają też okręgowe rozgrywki A-klasy, w których bierze udział zespół RKS-u.

1931 - boisko RKS-u jest jedną z aren Robotniczych Mistrzostw Europy. Robotnicza reprezentacja Polski pokonuje w Dąbrowie Górniczej 4:2 Austrię, a po dwie bramki zdobywają zawodnicy naszego klubu Adam Banasik i Mieczysław Łukaszewicz.

1932 - RKS po barażowym zwycięstwie 1:0 nad Unią Sosnowiec wygrywa mistrzostwa Zagłębia, ale w meczach o prymat województwa kieleckiego przegrywa z RKS-em Radom.

1933 - RKS przenosi się na boisko przy ul. Konopnickiej 29 użytkowane dotąd przez Towarzystwo Sportowe Dąbrowa. Szatnie znajdują się w jednej z prywatnych kamienic przy ul. Limanowskiego, zaś po meczu zawodnicy myją się w płynącym przy boisku rowie z wodą prowadzącym z kopalni Flora. W tym roku klubu drogą fuzji dołącza się też klub sportowy "Orlęta".

1937 - Zespół RKS-u znów najlepszy w Zagłębiu, ale w rywalizacji o mistrzostwo województwa znów górą inne zespoły.

1938 - W pierwszym sezonie Ligi Okręgowej skupiającej zespoły z Zagłębia i Częstochowy górą RKS Zagłębie. Drużyna, niestety bez powodzenia, walczy z Legią Warszawa, Unionem Touringiem Łódź i Unią Lublin o awans do ekstraklasy. Mecz z Legią rozegrany w Dąbrowie Górniczej kończy się wygraną RKS-u aż 5:0!

1939 - Z inicjatywy członków klubu odbywa się towarzyski mecz między Hutą Bankową a fabryką Fitzner Gamper Zieleniewski (powojenne Defum), dochód z którego zostaje przekazany na zakup czołgu dla polskiej armii.

1939 - 1945 - Oficjalne zawieszenie funkcjonowania klubu. Drużyna uczestniczy jednak w konspiracyjnych mistrzostwach Zagłębia. Zespół wykazuje jedność. Dzięki pomocy kolegów z drużyny w Dąbrowie Górniczej ukrywa się przedwojenny zawodnik pochodzenia żydowskiego Aron Goldblum, któremu udaje się dzięki temu przeżyć wojnę.

1945 - 15 marca klub oficjalnie inauguruje działalność. 20 kwietnia rozgrywa pierwszy oficjalny powojenny mecz z Orłem Bobrowniki. W sierpniu odbywają się uroczystości z okazji 20-lecia klubu. Podczas mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej zostaje poświęcony istniejący do dzisiaj sztandar (obecnie znajduje się w muzeum w Zespole Szkół Sportowych). 

1948 - RKS Zagłębie wygrywa zagłębiowską A-klasę, ale kończy niepowodzeniem rywalizację o II ligę z Polonią Przemyśl, Skrą Częstochowa i KS Chełmek.

1949 - W polskim sporcie wprowadzane są zmiany na wzór radziecki. Z tego powodu nazwa klubu zostaje odgórnie zmieniona na "Stal" Dąbrowa Górnicza, ponieważ zakładem patronackim klubu stała się Huta Bankowa (od 1951 roku Huta im. Feliksa Dzierżyńskiego).

1950 - Stal Dąbrowa Górnicza wygrywa A-klasę, a następnie rywalizację o II ligę ze Spójnią Kraków, Kolejarzem Chełm, Stalą Mielec i Stalą Stalowa Wola. Trenerem zespołu jest Teodor Peterek, przedwojenny gracz m.in. Ruchu Chorzów.

1951  - Nasz klub zalicza jedyny w historii sezon na zapleczu ekstraklasy. Niestety, Stal w swojej grupie zajmuje ostatnie miejsce i spada z II ligi. W kolejnym sezonie drużyna zostaje odgórnie przydzielona do... B-klasy.

1955 - powrót do nazwy RKS Zagłębie.

1957 - drużyna znów gra w klasie A.

1963 - po wygranej w barażowym meczu ze Stradomiem Częstochowa RKS awansuje do III ligi zagłębiowskiej, gdzie spędza dwa sezony 1963/1964 i 1964/1965.

1968 - wydarzenie, które do dziś wspominają kibice: podczas derbowego meczu GKS Dąbrowa - RKS Zagłębie na nieistniejącym już boisko przy Damelu, piłka po uderzeniu zawodnika naszego klubu niszczy drewnianą jeszcze bramkę; spotkanie zostaje przerwane.

1971 - RKS Zagłębie pod wodzą trenera Ryszarda Głowackiego awansuje do klasy okręgowej. Niestety pobyt w niej trwa tylko jeden sezon. Do utrzymania zabrakło dwóch punktów.

1973 - Zespół wraca do klasy okręgowej. W trakcie rozgrywek RKS pokonuje aż 15:0 zespół Górnika II Kazimierz, co do dzisiaj jest niepobitym rekordem jeśli chodzi o rozmiar zwycięstw.

1974-1980 - Drużyna gra w tej samej lidze, chociaż PZPN co chwilę zmienia nazwy rozgrywek. Występujemy kolejno w klasie okręgowej B, klasie międzypowiatowej, klasie regionalnej i klasie terenowej.

1980 - RKS Zagłębie wygrywa swoją grupę klasy terenowej i awansuje do klasy okręgowej. W związku z objęciem klubu patronatem przez Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice nazwa klubu zostaje zmieniona na "Hutnik" Dąbrowa Górnicza. Już pod nową nazwą zespół występuję w centralnym Pucharze Polski. W I rundzie wygrywa z Beskidem II Andrychów, ale w kolejnym meczu przegrywa 0:2 z II-ligową Stalą Stalowa Wola.

1982-1987 - remont boiska przy ul. Konopnickiej, drużyna rozgrywa mecze na bocznym "Glinianparku" lub w Ząbkowicach

1984 - spadek z klasy okręgowej

1985 - wobec braku wsparcia ze strony Huty Katowice klub wraca do tradycyjnej nazwy RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Zespół do 1990 roku występuje w klasie terenowej. Trenerem zostaje olimpijczyk z Monachium Marian Ostafiński.

1990-1997 - klub po ograniczeniu pomocy przez Hutę Bankową przeżywa trudne chwile, ale pierwsza drużyna cały czas występuje w klasie okręgowej. Huta przekazuje też miastu obiekt przy ul. Konopnickiej 29. Podczas kolejnego remontu RKS występuje m.in. na obiekcie Zagłębianki na Ksawerze.

1997 - po fuzji RKS-u i Zagłębianki powstaje Klub Sportowy Zagłębiak Dąbrowa Górnicza. Pierwsza drużyna gra w klasie okręgowej przy ul. Konopnickiej 29, rezerwa - w A-klasie na Ksawerze.

2000 - Rozwiązanie zespołu rezerw. Pierwsza drużyna przenosi się na zaniedbany stadion Zagłębianki.

2005 - awans Zagłębiaka do klasy okręgowej

2007 - Zagłębiak awansuje do IV ligi. Również drużyna juniorów zdobywa mistrzostwo podokręgu sosnowieckiego.

2007- 2014 - zespół gra ze zmiennym szczęściem w IV lidze dwukrotnie mając szansę na awans na trzeci szczebel rozgrywek.

2010 - Zagłębiak po wygranej ze Szczakowianką Jaworzno zdobywa podokręgowy Puchar Polski. Rywalizację na szczeblu wojewódzkim kończy z III-ligowym ROW-em Rybnik.

2011 - w miejscu nieużywanego już boiska bocznego przy ul. Konopnickiej 29 powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią.

2014-2016 - spadek drużyny do klasy okręgowej. W styczniu 2016 roku drużyna przestaje istnieć. Niestety, trudna sytuacja organizacyjno-finansowa klubu (rezultat "pracy" poprzednich zarządów) nie pozwala nie tylko na kontynuowanie rozgrywek, ale i działalności.

2016 - dzięki pomocy działającego od 2014 roku Stowarzyszenia Oldboje RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza tradycja klubu nie ginie. Drużyna zostaje zgłoszona do klasy B, gdzie występuje do dzisiaj.

2018 - inauguracja projektu Młody RKS - powrót do szkolenia dzieci i młodzieży w naszym klubie.

Wyróżniający się zawodnicy:

Adam Banasik, Mieczysław Łukaszewicz, Marian Fablewski, Władysław Wolski, Aron Goldblum, Stanisław Szpruch, Stefan Pękalski, Roman Skubek, Zdzisław Sieradzan, Edmund Mstowski, Ryszard Merta, Jerzy Selega, Edmund Gwoździowski, Janusz Jachimowski, Stefan Czuba, Henryk Reroń, Zbigniew Gajowiec, Henryk Musik, Waldemar Włosowicz, Tadeusz Niedajchleb, Maciej Żbik, Dariusz Jamrozy, Jarosław Skrzypiec, Krzysztof Marciniak, Mirosław Kwaśniak, Marek Kowal, Adam Fornal, Paweł Neter, Krzysztof Bernaś, Arkadiusz Juda, Sebastian Waniek, Marcin Pietrkiewicz, Michał Dyrda, Kamil Korepta, Artur Derbin, 

Trenerzy:

Teodor Peterek, Franciszek Tim, Ryszard Głowacki, Stefan Czuba, Kazimierz Krosta, Dariusz Jamrozy, Edmund Mikołajczak, Marian Ostafiński, Zenon Grzelak, Dariusz Garczarczyk, Michał Chmielowski, Sebastian Klata, Przemysław Oklejewski.

Działacze:

Władysław Wolski, Mieczysław Łukaszewicz, Roman Kozera, Zygmunt Piekarski, Ryszard Zych, Stanisław Cieślik.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości